Kuo skiriasi mikrovaldiklis nuo mikrokompiuterio?
Mikrovaldiklis
Mikrovaldiklis (mikrokontroleris, MCU) yra mažytis kompiuteris viename luste (chip). Mikrovaldiklyje yra vienas ar keli procesoriai, atmintis programai saugoti (flash), atmintis operacijoms atlikti (RAM) ir programuojami įvesties/išvesties įrenginiai (IO). Hobyje paprastai naudojamos paruoštos plokštės su mikrovaldikliu bei būtiniausiais priedais: maitinimo įtampos reguliavimas, apsauga, dažnio generavimas, litavimo aikštelės ir panašiai.
Mikrokompiuteris
Mikrokompiuteris - tai labai sumažinta asmeninio kompiuterio versija. Paprastai mikrokompiuteris būna sutalpintas vienoje nedidelėje (pvz banko kortelės dydžio) plokštėje. Jame galime rasti asmeniniuose kompiuteriuose naudojamus komponentus: procesorius, operatyvioji atmintis, pastovioji atmintis (dažnai tiesiog atminties kortelės lizdas), bevielis internetas (WIFI), bluetooth. Mikrokompiuterių procesoriaus ir atminties parametrai paprastai panašūs į išmaniųjų telefonų parametrus.
Parametrai
OS vs Firmware
Bene pagrindinis skirtumas tas, kad mikro-kompiuteryje instaliuojama operacinė sistema (Linux, Android, Windows ir pan.) ir įvairios papildomos programos, o mikro-valdiklyje veikia tik viena programa (firmware). Turėdami operacinę sistemą galime įdiegti įvairias vartotojiškas programas - atsisiuntę iš interneto ar suprogramavę savo. O mikrovaldiklyje galime įkelti tik vieną jam pritaikytą programą. Internete galima rasti jau paruoštų mikrovaldiklio programų, tačiau jos tinka tik tam tikram valdiklio modeliui.